Archiwum roku 2016

tsji-vol3Informujemy, iż dobiegł końca projekt MOPS w Tarnowie pn. „Tacy sami jak inni – silniejsi w rodzinie” współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” na rok 2016.

Wśród działań, które realizowano w ramach projektu były między innymi zajęcia grupowe, takie jak dogoterapia, muzykoterapia, trening umiejętności społecznych, sensoplastyka a także warsztaty kulinarne, w których uczestniczyć mogły dzieci z autyzmem oraz ich rodziny. Ponadto rodzice objęci byli wsparciem w formie grupy wsparcia prowadzonej przez psychologa. Podczas spotkań uczestnicy mogli porozmawiać o radościach i bolączkach, o trudach codziennego życia a także wesprzeć się wzajemnie i doradzić, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

boze narodzenie2016

phoca thumb m img 5207„Świąteczna Fabryka Magicznego Nastroju” nadal tworzy niezwykłe dzieła! W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Goslara 5 - dnia 14.12. br. odbyło się kolejne przedświąteczne spotkanie dla dzieci z rodzin zastępczych. W radosnej i magicznej atmosferze najmłodsi zdobili bombki metodą decoupage, cudowne świąteczne lampiony oraz pierniczki.

 Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć.

phoca thumb m img 5167Za nami kolejne warsztaty świąteczne w ramach projektu ,,Świąteczna Fabryka Magicznego Nastroju”. Dzieci z rodzin zastępczych wzięły udział w zajęciach artystycznych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Goslara 5.

Podczas kolejnych warsztatów wspólnie za pomocą rożnych materiałów stworzyliśmy lampiony. Każdy mógł wykazać się swoją twórczością i kreatywnością. Z racji, iż Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, podczas zajęć na twarzy dzieci gościł uśmiech, zadowolenie, panowała świąteczna atmosfera. Piękne i starannie wykonane dekoracje świąteczne, dzieci zabrały ze sobą, aby dodać odrobinę magii w domu. Dzieci i te młodsze i te starsze z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

gr niepelnoW dniu 12 grudnia 2016 r. o godzinie 10:00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społeczne w Tarnowie, ul. J. Goslara 5, odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci z niepełnosprawnością lub mających trudności z adaptacją Per Aspera ad Astra (przez trudy do gwiazd).

Na spotkaniu w dalszym ciągu rozmawiać będziemy o możliwościach wsparcia psychologicznego i terapeutycznego zarówno dla dzieci jak i całych rodzin.

phoca thumb m img 5157W dniu 1 grudnia br. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Świąteczna Fabryka Magicznego Nastroju” organizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Podczas pierwszych zajęć stworzyliśmy bombki na choinkę techniką decoupage. Każdy uczestnik mógł wykonać swój indywidualny projekt bombki, aby następnie udekorować ją zgodnie z upodobaniami i zabrać do domu. Pasja tworzenia i magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia udzieliły się wszystkim uczestnikom – i tym młodszym i tym starszym. Atmosfera panująca podczas zajęć była bardzo radosna, nawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Uczestnicy pomagali sobie nawzajem, wspierali w wykonywaniu pięknych prac.

akcja zimaWzorem lat ubiegłych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie, przypomina o konieczności zwracania uwagi na funkcjonujące w naszej społeczności lokalnej: osoby samotnie mieszkające – będące niejednokrotnie naszymi najbliższymi sąsiadami, środowiska osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, rodziny niezaradne życiowo.                    

Osoby bezdomne przebywające w mieście w okresie zimowym, najbardziej potrzebujące pomocy w sytuacji zagrożenia życia w okresie długotrwałych niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, w tym również osoby będące pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Interwencje telefonicznie lub osobiste dotyczące konieczności pomocy w ramach tegorocznej „Akcji zima”, przyjmują i realizują pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym również Zespołu ds. pomocy osobom bezdomnym – telefon 14 688 25 95 lub 14 688 20 20.

sam rownych szans2016Dnia 25 listopada 2016 roku w Hotelu Andel’s przy ul. Pawiej 3 w Krakowie, miała miejsce uroczysta Gala wręczenia statuetek, wyróżnień i dyplomów w Ogólnopolskim Konkursie „Samorząd Równych Szans”, połączona z podsumowaniem edycji regionalnych.

Ogólnopolski Konkurs „Samorząd Równych Szans”, organizowany jest od 2009 roku przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Na mocy porozumienia zawartego w 2011 roku, pomiędzy Fundacja a Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie, realizowana jest między innymi regionalna edycja Konkursu pn. „Małopolski Samorząd Równych Szans”.

bw2016Już dzisiaj w Tarnowie rusza V edycja Kampanii "Biała Wstążka". Kampania Białej Wstążki została zainicjowana w 1991 roku przez kanadyjskich studentów, w drugą rocznicę wydarzeń z 6 grudnia 1989 r., kiedy to w budynku Politechniki w Montrealu antyfeminista Marc Lépine zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Wytłumaczeniem jego czynu miał był fakt, że kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 

Symbolem Kampanii jest Biała Wstążka. Noszenie jej przez mężczyzn w naszym mieście oznacza zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet oraz do zdecydowanego reagowania, gdy się jest jej świadkiem. Stanowi ona również osobisty manifest noszącego ją mężczyzny w zakresie wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy.

W dniach 28.11 - 02.12.2016, poprzez kampanię oraz prowadzone w czasie jej trwania działania chcemy pokazać osobom doznającym przemocy, że nie pozostają same z tym problemem, że są wspierane, a w naszym mieście istnieją instytucje, które niosą im pomóc.

Harmonogram pracy psychologa i prawnika w Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Tarnowie na ul. Krakowskiej 13/10 . ( 3 piętro).
Lokal jest dostosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. W budynku jest winda.
 
Psycholog:
Wtorek: od godz. 9:30 do 13:30
Czwartek: od godz. 13:00 do 17:00
Sobota: I i IV sobota miesiąca, w godz. 8:00 do 12:00

Prawnik:
Poniedziałek: od godz. 9:00 do 13:00
Środa: od godz. 16:00 do 20:00
Piątek: od 12:00 do 16:00
Sobota: II, III i V sobota miesiąca, w godz. 9:00 do 13:00


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Kampanii oraz skorzystania z opracowanej dla mieszkańców Tarnowa oferty !


ico pdf Program Kampanii


bw2016 plakat mini

fabryka nastrojuMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej jako Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Tarnowie w ramach 3 edycji projektu „Świąteczna Fabryka Magicznego Nastroju” zaprasza dzieci i młodzież z rodzin zastępczych do udziału w świątecznych warsztatach.

Celem przedsięwzięcia jest ciągła integracja, propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, nauka tworzenia bombek metodą decoupage, lampionów świątecznych oraz wspólne przedświąteczne biesiadowanie.