1

Andrzejki dla dzieci z rodzin zastępczych

phoca thumb m img 20191128 165316Jak co roku dzieci z rodzin zastępczych przeniosły się w krainę czarów dzięki ścisłej współpracy Działu ds. Pieczy Zastępczej z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Dnia 28.11.2019 r. nasi najmłodsi spędzili popołudnie w iście Andrzejkowym nastroju. Nie zabrakło wróżb, czarownic, tańców, konkursów oraz ulubionego malowania twarzy. Radość nie znikała z twarzy dzieciaczków przez całą zabawę. Wspólne spotkanie umożliwiło dzieciom spędzenie czasu w czarującej atmosferze, a także przyniosło wiele radości i nagród!

Czytaj więcej...

Zapraszamy na bezpłatne treningi Oyama Karate

oyamaOrganizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej wraz z Tarnowskim Klubem Sportowym Oyama Karate serdecznie zaprasza młodzież i dzieci z rodzin zastępczych na kontynuację projektu pn. „WZRASTAM:

Wierzę w siebie,

Zdrowieję,

Rozwijam się,

Aktywizuję siebie,

Spełniam swoje marzenia,

Toleruję,

Angażuję się,

Modelowo zachowuję się".

Głównym jego celem jest: propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży, nabycie umiejętności radzenia sobie z emocjami, rozwój zainteresowań oraz nauka dyscypliny.

Zajęcia będą się odbywać we wtorki w siedzibie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Siódemka” przy ul. Poniatowskiego 5, od godz. 16:00.

Najbliższe zajęcia odbędą się 15.10.2019 r.

(Na treningi prosimy o zabranie stroju sportowego np. koszulka z krótkim rękawem, spodnie dresowe, klapki).

 

Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej w siedzibie ORPZ, ul. Goslara 5, także pod nr tel. 14 688 20 51, 55,59 i 88.Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

phoca thumb m img 20190830 114915Tegoroczne obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbyły się 30 sierpnia na terenach zielonych Parku Sanguszków, gdzie byliśmy ugoszczeni przez działające na jego terenie Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej „Słoneczne Wzgórze”. Były nie tylko czasem święta tarnowskich rodzin zastępczych, ale również zakończeniem wakacji i pięknym rozpoczęciem nieubłaganie nadchodzącego roku szkolnego.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem wszystkich rodzin zastępczych przez Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa Panią Dorotę Krakowską oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Małgorzatę Proszowską. Następnie docenione zostały trzy rodziny zastępcze (dwie zawodowe i jedna niezawodowa), dzięki którym opiekę, troskę i poświęcenie otrzymało dziesięcioro dzieci. Wyróżnione rodziny otrzymały drobne upominki oraz dyplom uznania i podziękowania za pracę, którą codziennie wkładają w wychowanie młodego człowieka.

W trakcie obchodów dzieci mogły wpaść w wir wspaniałych zabaw i konkursów przygotowanych przez „Fabrykę Radości” zdobywając mnóstwo interesujących nagród oraz oddać się szaleństwu na dmuchanych zjeżdżalniach i skakańcach. Na rodziny czekała również kiełbaska z grilla, bigos przygotowany przez osoby z CRSiZ „Słoneczne Wzgórze” oraz słodki poczęstunek :)

Czytaj więcej...

Wakacyjne kręgle

phoca thumb m img 20190820 131043W miniony wtorek dzieci z rodzin zastępczych mogły spędzić czas w sposób aktywny grając w kręgle w A.C.T. Sport Centrum Tenisowe. Dzieciaki przekonały się, że kto spróbuje rzucić raz kulą bowlingową będzie chciał to zrobić po raz kolejny. Gra wciągnęła dużych i małych. Mimo, iż niektórzy podopieczni grali po raz pierwszy, poszło im świetnie, a każdy niestrącony kręgiel motywował jedynie do większego skupienia i zrealizowania celu.


Czytaj więcej...

Kino sposobem na nudę

phoca thumb m 2000x2869 pss7lbW ramach projektu socjalnego „Wakacyjny zawrót głowy” dnia 7.08.2019 roku dzieci z rodzin zastępczych spotkały się w Kinie 3D w Galerii Tarnovia i obejrzały film pt. „Wilk w owczej skórze 2”. Seans bardzo podobał sie dzieciom, gdyż opowiadał o dowcipnej i zakręconej przygodzie dwóch zaprzyjaźnionych stad wilków i owiec. Film bawi i uczy, pod zabawnymi dialogami przemyca lekcję o koleżeństwie i odnajdywaniu wspólnego języka na przekór dzielącym bohaterów różnicom.

Wszyscy opuszczali salę kinowa z uśmiechem na twarzy, z radością opowiadając opiekunom anegdotki z filmu. To był dla wszystkich miło spędzony czas.

Czytaj więcej...

Gokarty w ramach projektu „Wakacyjny zawrót głowy”

phoca thumb m karW bieżącym tygodniu dzieci i młodzież z rodzin zastępczych miały okazję spróbować swoich sił na torze gokartowym Małopolskiego Ośrodka Sportów Motorowych - Speed Race Tarnów. Zajęcia odbywały się w ramach wakacyjnego projektu „Wakacyjny zawrót głowy” organizowanego przez pracowników Działu ds. Pieczy Zastępczej. Zajęcia te już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych podopiecznych, uczestnicy mogli poczuć adrenalinę, uwolnić swoje emocje, jak również poćwiczyć swój refleks oraz koordynację. Zabawie towarzyszyła sportowa rywalizacja i mnóstwo radości.

Czytaj więcej...

Popołudnie we Fly Park...

phoca thumb m img 20190723 132141 resized 20190724 111858184W ramach projektu pt. „Wakacyjny zawrót głowy” nasi najmłodsi wtorkowe popołudnie spędzili unosząc swe głowy baaardzo wysoko tzn. skacząc na trampolinach:-).

Dzieci i młodzież z rodzin zastępczych miały okazję przez godzinę spędzić czas w obiekcie Fly Park w Tarnowie, przy ul. Błonie 2. Dobra zabawa, uśmiechy od ucha do ucha i niezła kondycja fizyczna zdecydowanie przyświecały wszystkim uczestnikom.

Czytaj więcej...

„Zabawa na całego- małego i dużego”

phoca thumb m 20190611 164403W dniu 11.06.2019 roku Dział Pieczy Zastępczej we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika przy ul. Brodzińskiego 9 w Tarnowie, zorganizował zabawę dla dzieci z rodzin zastępczych. Tym razem w ramach obchodów Dnia Dziecka, najmłodsi mieli możliwość wzięcia udziału w świetnej imprezie w auli szkoły, podczas której nie zabrakło atrakcji. Na początku uczniowie szkoły zaprezentowali przedstawienie pt. „Rzepka”, później odbyły się tańce, różnorodne zabawy z animatorami, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy oraz słodki poczęstunek. Wszytko to, zorganizowano w otoczeniu pięknych dekoracji, muzyki i radosnych uśmiechów.

Czytaj więcej...

„Problematyka psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży”

IMG 20190612 101627 resized 20190612 105545207Dnia 12 czerwca b.r rodzice zastępczy nie tylko z obszaru miasta Tarnowa ale powiatów: bocheńskiego, brzeskiego dąbrowskiego i tarnowskiego mogli wziąć udział w szkoleniu pod tytułem „Problematyka psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży” organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach Projektu pn: „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr systemu wspierania rodzin i pieczy zastępczej”, które odbyło się w Tarnowie w siedzibie Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Szkolenie miało na celu nie tylko zdobycie wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży, ale również było okazją do zapoznania się z rodzicami zastępczymi z innych części małopolski oraz do wymiany doświadczeń między uczestnikami.

Mamy nadzieję, że uzyskana podczas szkolenia wiedza wzmocni opiekunów zastępczych w codziennej pracy, ale również pomoże zrozumieć z czym borykają się dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych.