banner_koronawirus KORONAWIRUS_SENIORZY baner_piecza

Program „Dobry Start” dla dzieci w pieczy zastępczej

img infoProgram „Dobry start” jest skierowany do dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, zarówno w jej formach rodzinnych, jak i instytucjonalnych, a także do osób pełnoletnich przebywających w pieczy zastępczej na podstawie art. 37 ust 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz osób usamodzielnianych na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Świadczenie „Dobry start” w wysokości 300,00 zł przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo – wychowawczych:

  • na dziecko lub osobę uczącą się do ukończenia 20 roku życia,
  • w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 24 roku życia,
  • osobom uczącym się będącymi osobami usamodzielnianymi do ukończenia 20 roku życia, bądź legitymującymi się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 24 roku życia, w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czytaj więcej...

Drugi tydzień ferii „Zimowe Wytchnienie”

phoca thumb m img 20200207 090949W drugim tygodniu ferii zimowych w ramach projektu „Zimowe Wytchnienie” dzieci z rodzin zastępczych mogły skorzystać z dwóch przygotowanych atrakcji. W dniu 05.02.2020 roku dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Mościce dzieci uczestnicząc w seansie filmowym mogły poszukiwać domu wraz z Super Psem i Turbo Kotem, towarzyszyć im w fascynujących przygodach i wraz z nimi odkrywać moc superbohaterów. Natomiast dnia 07.02.2020 roku nasi najmłodsi podopieczni korzystając ze wszystkich atrakcji na terenie „Centrum Zabaw Dziecięcych” poddali się szaleńczym figlom.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez Dział ds. pieczy zastępczej projekt w którym mogły uczestniczyć dzieci z rodzin zastępczych pozwolił na oderwanie się od codziennych, szkolnych obowiązków oraz dał entuzjazm do podejmowania kolejnych edukacyjnych wyzwań, a brak białego puchu na dworze nie doskwierał, aż tak bardzo.

Czytaj więcej...

Harmonogram szkoleń

img infoPROGRAM CYKLICZNYCH SZKOLEŃ DLA OSÓB PEŁNIĄCYCH FUNKCJĘ RODZINY ZASTĘPCZEJ SPOKREWNIONEJ, NIEZAWODOWEJ, ZAWODOWEJ

W ramach realizowanego projektu p.n. „Uniwersytet Rodzicielstwa Zastępczego”, Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej, ponownie zaprasza na cykl 10 spotkań w formie szkoleń dla funkcjonujących rodzin zastępczych spokrewnionych, niezawodowych i zawodowych.

Głównym założeniem tych spotkań, jest przede wszystkim wzmacnianie kompetencji rodzicielskich w zakresie pełnienia funkcji wychowawczych osób pełniących funkcję rodziców zastępczych oraz integracja rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Miasta Tarnowa.

Spotkania prowadzone będą przez pracowników merytorycznych Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, tj. psychologa i pedagoga. Każde spotkanie szkoleniowe będzie prowadzone w formie prelekcji i warsztatów. Ma ono również charakter grupy wsparcia umożliwiającej uczestnikom bliższe poznanie siebie oraz problemów dnia codziennego towarzyszących osobom , które pełnią funkcję rodziny zastępczej.

Czytaj więcej...

Zimowe wytchnienie

phoca thumb m img 20200130 141538 resized 20200131 022648335Dział do spraw pieczy zastępczej w ramach tegorocznych ferii zimowych przygotował projekt pn. „ZIMOWE WYTCHNIENIE”. Dzieci kilka dni temu spróbowały swoich sił w rywalizacji na torze SPEED RACE. Tor gokartowy był świetną alternatywą dla ekranu komputera czy telefonu aby dzieciaki mogły poddać się wspaniałej zabawie w świecie realnym :)

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z pierwszego dnia zabaw w ramach projekt „ZIMOWE WYTCHNIENIE”.

Czytaj więcej...

„ Boże Narodzenie w bombce zaklęte…”

phoca thumb m img 20191216 150741

W tym tygodniu do Działu ds. Pieczy Zastępczej zawitał magiczny, świąteczny nastrój. Dzieci z rodzin zastępczych ze skupieniem oddały się tworzeniu wspaniałych ozdób świątecznych. Tym razem były to trójwymiarowe bombki, w których dzieci stworzyły piękne zimowe krajobrazy. Zajęciom towarzyszyła świąteczna aura przy dźwiękach kolęd i pastorałek. Najmłodsi wykazali się dużą wyobraźnią i kreatywnością, a prace wymagały poświęcania czasu i precyzji. Nie zabrakło uśmiechów, radości i życzliwości. Po zakończeniu warsztatów wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia.

Czytaj więcej...

Świadoma samodzielność – warsztaty edukacyjne

img info

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie – Organizator rodzinnej pieczy zastępczej zaprasza na warsztaty edukacyjne dla młodzieży rozpoczynającej proces usamodzielnienia „Świadoma samodzielność 2019 ” .

Warsztaty odbędą się w dniu 18.12.2019 r., rozpoczną się o godzinie 13.00 w siedzibie Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej przy. ul. J. Goslara 5 w Tarnowie.

Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 16-18 lat z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących na terenie Miasta Tarnowa. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie młodzieży z przepisami prawnymi, prawami i obowiązkami w procesie usamodzielnienia oraz z instytucjami wspierającymi ten proces, jak również integracja młodzieży przebywającej w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo wychowawczych. Udział w zajęciach warsztatowo-edukacyjnych pozwoli na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie usamodzielnienia, ułatwi wychowankom pieczy zastępczej podejmowanie właściwych wyborów życiowych związanych z usamodzielnieniem.

Andrzejki dla dzieci z rodzin zastępczych

phoca thumb m img 20191128 165316Jak co roku dzieci z rodzin zastępczych przeniosły się w krainę czarów dzięki ścisłej współpracy Działu ds. Pieczy Zastępczej z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Dnia 28.11.2019 r. nasi najmłodsi spędzili popołudnie w iście Andrzejkowym nastroju. Nie zabrakło wróżb, czarownic, tańców, konkursów oraz ulubionego malowania twarzy. Radość nie znikała z twarzy dzieciaczków przez całą zabawę. Wspólne spotkanie umożliwiło dzieciom spędzenie czasu w czarującej atmosferze, a także przyniosło wiele radości i nagród!

Czytaj więcej...

Zapraszamy na bezpłatne treningi Oyama Karate

oyamaOrganizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej wraz z Tarnowskim Klubem Sportowym Oyama Karate serdecznie zaprasza młodzież i dzieci z rodzin zastępczych na kontynuację projektu pn. „WZRASTAM:

Wierzę w siebie,

Zdrowieję,

Rozwijam się,

Aktywizuję siebie,

Spełniam swoje marzenia,

Toleruję,

Angażuję się,

Modelowo zachowuję się".

Głównym jego celem jest: propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży, nabycie umiejętności radzenia sobie z emocjami, rozwój zainteresowań oraz nauka dyscypliny.

Zajęcia będą się odbywać we wtorki w siedzibie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Siódemka” przy ul. Poniatowskiego 5, od godz. 16:00.

Najbliższe zajęcia odbędą się 15.10.2019 r.

(Na treningi prosimy o zabranie stroju sportowego np. koszulka z krótkim rękawem, spodnie dresowe, klapki).

 

Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej w siedzibie ORPZ, ul. Goslara 5, także pod nr tel. 14 688 20 51, 55,59 i 88.Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

phoca thumb m img 20190830 114915Tegoroczne obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbyły się 30 sierpnia na terenach zielonych Parku Sanguszków, gdzie byliśmy ugoszczeni przez działające na jego terenie Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej „Słoneczne Wzgórze”. Były nie tylko czasem święta tarnowskich rodzin zastępczych, ale również zakończeniem wakacji i pięknym rozpoczęciem nieubłaganie nadchodzącego roku szkolnego.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem wszystkich rodzin zastępczych przez Zastępcę Prezydenta Miasta Tarnowa Panią Dorotę Krakowską oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Małgorzatę Proszowską. Następnie docenione zostały trzy rodziny zastępcze (dwie zawodowe i jedna niezawodowa), dzięki którym opiekę, troskę i poświęcenie otrzymało dziesięcioro dzieci. Wyróżnione rodziny otrzymały drobne upominki oraz dyplom uznania i podziękowania za pracę, którą codziennie wkładają w wychowanie młodego człowieka.

W trakcie obchodów dzieci mogły wpaść w wir wspaniałych zabaw i konkursów przygotowanych przez „Fabrykę Radości” zdobywając mnóstwo interesujących nagród oraz oddać się szaleństwu na dmuchanych zjeżdżalniach i skakańcach. Na rodziny czekała również kiełbaska z grilla, bigos przygotowany przez osoby z CRSiZ „Słoneczne Wzgórze” oraz słodki poczęstunek :)

Czytaj więcej...